Máte nejasnosti kolem léčby? Víme, kde hledat pomoc.
V průběhu léčby se můžete setkat s různými situacemi, kterým nebudete rozumět. Mnohdy si uvědomíte, že po opuštění ordinace vám některé věci nejsou dostatečně jasné. Co v tomto případě dělat a jaké jsou vaše možnosti?
Něčemu nerozumíte? Ptejte se.
Něčemu jste nerozuměli a chcete se zeptat, ale nevíte, jak problém popsat? Všechny otázky si napište a přineste je na další kontrolu. Případně se telefonicky spojte s vaším ošetřujícím lékařem nebo sestrou.
Někdy mohou odpovědi na otázky, proč jdete na konkrétní vyšetření, nebo kdy se dozvíte výsledky, přinést potřebný klid.
Konečné rozhodnutí je vaše
Nebojte se svého lékaře ptát na to, co vás ohledně léčby zajímá. Na všechny informace máte nárok. Jedná se o váš zdravotní stav a zákroky na vašem těle. Lékař vám doporučí, jaký postup je s ohledem na váš zdravotní stav nejlepší. Ale vy sami rozhodujete, jakou léčbu nebo terapii podstoupíte.
S tím souvisí také výběr toho správného zdravotnického zařízení. Jak si vybrat?
-
Na webu České onkologické společnosti najdete mapu komplexních onkologických center s detailním popisem celé sítě onkologických pracovišť a spolupracujících zdravotnických zařízení.
-
Na oficiálním portálu Národního onkologického programu ČR najdete mapu zdravotnických zařízení podílejících se na péči o onkologického pacienta.
Na obou webech jsou podrobně sestavené informace, ve kterých se dobře a rychle zorientujete.
Pomoc je různorodá
Současná medicína se nespoléhá na názor pouze jednoho lékařského oboru. Při vaší léčbě se nejspíš setkáte s mnoha odborníky. Ať už se bude jednat o diagnostika, chirurga,radioterapeuta, klinického onkologa, nutričního specialistu, psychologa nebo sociální pracovnici. Všichni mají za cíl jediné – pomoci vám při zvládání náročné léčby.
Pokud vás nenavštívil nutriční specialista, sociální pracovnice nebo psycholog, doporučujeme si jejich návštěvu vyžádat. Konzultace s nimi vám může hodně ulevit. Jsou to obvykle nelékařští pracovníci, kteří váš život mohou vidět z jiného úhlu.
Lékaři při navrhované léčbě samozřejmě zohledňují nejen váš zdravotní stav, ale i věk, predispozice, pohlaví a fyzickou kondici. Stejná diagnóza u rozdílných pacientů může znamenat jiný způsob léčby.
Nejste si jistí? Poslechněte si druhý názor
Přestože svému lékaři důvěřujete, mohou přijít pochyby, zda je vaše diagnóza opravdu správná. Pro váš vnitřní klid ji někdy stačí potvrdit dalším specialistou. Můžete například využít služeb Masarykova onkologického ústavu v Brně, který nabízí specialisty pro sdělení 2. názoru. Za poplatek 2 000 Kč se můžete objednat na konzultaci, kde se vám budou lékaři plně věnovat.
Využití specialistů ale nevypovídá o tom, že vašemu lékaři nedůvěřujete. Jedná se pouze o konzultaci o vašem zdravotním stavu a navrhované léčbě.
Praktické věci a situace
Jaké situace můžete řešit?
-
Krevní odběry v domácím prostředí
-
Způsoby a úhrady dopravy do/z nemocnice (zdravotnického zařízení)
-
Pracovní neschopnost
-
Domácí péči
-
Invalidní důchod
-
Kompenzační pomůcky
-
Nedostatek finančních prostředků na život a léky
Potřebujete praktickou radu? Obraťte se na sociální pracovníky v nemocnicích, specialisty sociální problematiky na www.amelie-zs.cz, nebo přímo na nás.
Kde hledat možnosti pomoci?
Stejně tak je tu mnoho státních, komerčních a neziskových organizací připravených vám pomoci. Ať už se jedná o péči o pacienta a jeho blízké, informace a nasměrování, sdílení, nebo finanční pomoc (pokud potřeby nejsou pokryty ze zdrojů státní sociální podpory).
V průběhu léčby se můžete setkat s mnoha situacemi, které jste dosud neřešili. Víme, jak se cítíte, sami jsme si to při léčbě našeho syna zažili. Rádi vám pomůžeme. Jsme tady pro vás.