Kdo jsme a co děláme v nadačním fondu Úsměv nejen pro Kryštofa

Jsme nadační fond věnovaný všem, kteří ztratili úsměv v důsledku onkologického onemocnění.

Naším posláním je pomoci zúčastněným nalézt všechny informace, možnosti podpory a zorientovat se v celé situaci. Jsme tu pro to, abychom vás provedli touto nelehkou cestou a podělili se s vámi o naše obsáhlé zkušenosti.
Naše služby poskytuje ZDARMA.

černé srdce

Potřebujete poradit nebo vyslechnout?
Jsme tu pro Vás denně od 9 - 18

+420 739 360 498

Jsme tady pro nemocné rakovinou.

Koncentrujeme informace. Zjednodušujeme přístup k pomoci. Pomáháme. Sami jsme tím prošli.

Nabízíme kvalitní informace a otevřené srdce. Nabízíme prostor k hovoru i společnému mlčení. Budeme trpělivě naslouchat. Poskytneme svůj čas. Pomůžeme utřídit si myšlenky a potřeby.

“Hodnota života se neměří jeho délkou, ale hloubkou.”

Gustav Frensen

Náš příběh

Příběh rodiny Abelových

V srpnu 2018 byl našemu synovi Kryštofovi ve věku 20 let diagnostikován osteosarkom v koleni ve formě high grade – to znamená rychle rostoucí agresivní nádor. Kryštof si již od začátku roku 2018 stěžoval na bolesti v noze na různých místech, ale díky jeho věku, vysoké sportovní zátěži a samostatnému bydlení na studentském bytě tomu nepřikládal velkou váhu a lékaře začal řešit až na jaře. Tehdy bez jasného výsledku. Před letními prázdninami se mu už zhoršila hybnost nohy, bolesti se zvyšovaly. Objednal se na ortopedii a následně na CT. V tu dobu měl Kryštof hotový 1. ročník VŠE. 17. srpna brzy ráno volal liberecký ortoped a oznámil nám, že na CT je velký nález a že nás posílá do Prahy na onkoortopedii na Bulovku. Ten den přestalo svítit slunce v naší rodině a od té doby již nikdy znovu nevyšlo.

Následovala biopsie, která potvrdila lékařovu domněnku a po té série chemoterapií. V listopadu byl nádor odstraněn spolu s částmi holenní stehenní kosti. Dostal endoprotézu, kterou mu pojišťovna nejdříve odmítla schválit. Museli jsme se jakoby přimluvit, že syn je perspektivní, že se o něj dobře staráme a jako sportovci a mladému člověku se pojišťovna nemusí bát náhradu zaplatit. Možná to působí trochu vtipně, pro nás to ale byl jeden z mnoha šoků, které nás na naší cestě potkaly.
Ze své původní váhy syn zhubl 20 kg až na 48 kg, což při výšce 185 cm nebylo mnoho. V průběhu celkem 10 operací a 24 cyklů chemoterapie měl Kryštof poměrně dost komplikací a i následně byly krevní hodnoty často na hranici zachování životních funkcí.
Přes to všechno byl na konci března 2019 propuštěn po léčbě domů.
Postupně a pomalinku se zotavoval a rozhýbával nohu. Za 14 dní dostal vysoké horečky, a v jeho těle byl zjištěn obrovský zánět. Implantát musel být odstraněn a nahrazen spacerem – tyčí s cementovou výplní, která byla napuštěna antibiotiky. Operace byla komplikovaná, bylo třeba velké množství krve a několik byl dní v umělém spánku.
Spacer způsobil neohebnou nohu. Kryštof byl zesláblý, spolykal neuvěřitelné množství antibiotik. Po půl roce se spacerem, na den stejně jako předcházející rok, mu lékaři vrátili původní kolenní náhradu. Vše začalo znovu, všechna ta bolavá a vyčerpávající rehabilitace.

V září 2019 začal Kryštof znovu studovat VŠE a dodělal celý druhý ročník, následně začal studovat třetí a psát bakalářskou práci. V březnu 2020 přišel Covid-19. Pro nás se v podstatě nic nezměnilo, roušky a dezinfekci jsme běžně používali a nikam jsme z důvodu péče o syna vlastně nechodili. Na celý srpen 2020 se Kryštof objednal do rehabilitačního ústavu v Hostinném. Po mnoha dlouhých měsících už nepoužíval berle ani trekové hole, chodil i po schodech sám, bylo to úžasné. Byl šťastný. Našel si fajn přítelkyni Tinku a vrátil se na studentský byt. Od ledna chtěli bydlet společně.
Mysleli jsme si, že máme vyhráno.
Na začátku září byla plánovaná pravidelná kontrola s RTG kolene a CT plic. Byla to první kontrola, které jsme se nebáli.
Jeho lékař objevil nález na plicích a poslal ho na hrudní chirurgii do Motola. Tam diagnostikovali neoperovatelné metastázy s enormní expanzí.
Syn Kryštof odešel 4. listopadu v 1.35 hodin, naštěstí doma. My i Tinka jsme byli do poslední chvíle s ním, Kryštof nám dodýchal v náručí.
Po celou dobu synovy léčby jsme řešili jen jeho a jeho nemoc. Vůbec nás nenapadlo hledat jakoukoli pomoc pro Kryštofa i nás a nikdo nám žádnou pomoc nenabídl, byli jsme v tom úplně sami a úplně ztracení. Netušili jsme, za kým jít, co všechno je možné a dostupné. Vše, včetně paliativní péče na závěr té hrůzné hry, jsme řešili intuicí a zbytky zdravého rozumu.
Teprve následně jsme začali zjišťovat, jaká pomoc byla možná a to nejen pro nemocné, ale i jejich rodiny. Celá situace je obrovsky fyzicky, psychicky i finančně náročná pro všechny zúčastněné.
A proto jsme se rozhodli založit nadační fond, který bude lidem a jejich blízkým postiženým touto nemocí ukazovat možnosti, kde lze čerpat pomoc, pochopení a podporu.
A proč tento název? Kryštof se mě po návratu z rehabilitace v Hostinném, kdy jsme trochu rekapitulovali 2 uplynulé roky, zeptal: „Mami, kdy jsi se naposledy usmála a kdy jsi naposledy udělala něco pro sebe ?“ Tak právě proto, aby lidé měli důvod se i v takovéto těžké situaci usmát, aby nemuseli bloudit. Usmějeme se nejen na Kryštofa, ale na každého, komu bychom prostřednictvím našeho fondu mohli pomoci.

Mise a osobní poradenství

Stáváme se rozcestníkem mezi všemi nadacemi a nadačními fondy pro onkologické pacienty a dalšími podpůrnými organizacemi na osobní i online platformě

Postupně informujeme o této skutečnosti všechna onkologická zařízení v ČR

Poskytujeme komplexní sociální poradenství

Poskytujeme komplexní ekonomické poradenství (ochrana před exekucemi)

Zajišťujeme psychologické
a psychiatrické poradenství

Zajišťujeme nutriční poradenství

Sdílíme svoji osobní zkušenost

Poskytujeme adresné finanční příspěvky

SPOLUPRACUJEME

Amelie Dlouhá cesta Dobrý anděl Hlas ongologických pacientů Liga proti rakovině znesnáze

Jsme partnerem Masarykova onkologického ústavu v Brně, spolupracujeme s Českou onkologickou společností a jsme členem Ligy proti rakovině. Dále jsme blízkými partnery Amelie z.s. a nadace Dobrý anděl. Propojujeme všechny další nadace, nadační fondy, spolky a pacientské organizace zabývající se nejen onkologicky nemocnými.

Postupně navštěvujeme všechny onkologické kliniky v ČR, informujeme je o naší činnosti a necháváme kontakty na nás. Klienti se postupně ozývají, my jim buď pomůžeme sami, nebo pomoc delegujeme na partnerskou organizaci

Brzy chceme dokončit naše představení se na všech onkologických klinikách, spustit rozcestník online v plné verzi a poskytovat více adresných finančních příspěvků pro obrovské množství lidí, kteří jsou sociálně slabí a přesto sociální dávky nepokryjí jejich potřeby.

Naši podporovatelé a jejich názor

Naše činnost by nebyla samozřejmě možná bez příspěvků a darů našich podporovatelů. Vážíme si každého z nich, ať už je to student, náš bývalý kolega či partner z podnikání, nebo ten, koho náš příběh a zejména naše činnost oslovila a připadá mu smysluplná. Potřebných u nás je obrovské množství a nemocní jsou v takové situaci zvlášť zranitelní a bezmocní. Ne všichni máme kolem sebe milující a podporující blízké. Zde se můžete dovědět, jaký názor na nás mají naši podporovatelé.

Velmi si vážíme spolupráce s Nadačním fondem Úsměv nejen pro Kryštofa, protože plní důležitou roli v situacích, kde my jako pacientská organizace ani jako sociální služba nemůžeme pomoci. Jedná se zejména o klienty v hmotné nouzi s potřebami doplatku zdravotní i ošetřovatelské pomoci. Možnosti odborného sociálního v podobě odvolacích a námitkových řízení nebo zmírnění tvrdosti zákona jsou zdlouhavé a mnohdy i přes veškerou argumentaci neúspěšné. Zbývá tedy pouze přímá finanční podpora klienta, kterou může poskytnout nadační fond a tím zajistit důstojnou paliativní péči a závěr života onkologicky nemocného. To jsme si ověřili u naší společné klientky paní Jany. NF Úsměv nejen pro Kryštofa díky individualizované finanční podpoře a osobnímu nasazení zajistil kvalitní péči ženě, která propadla systémem. Jejich role je v tuto chvíli nezastupitelná a jedinečná v oblasti pomoci onkologicky nemocným v těžké finanční situaci.

Šárka Slavíková, Amelie z.s

Úsměv nejen pro Kryštofa předčil všechna naše očekávání. A to jsme očekávali hodně, protože Marie s Tiborem mají vedle velmi silného, hlubokého a smutného životního příběhu obrovské schopnosti a zkušenosti z podnikání a světa velkého byznysu. Podpořili jsme je, protože jsme tušili, že dokážou pomoci mnoha lidem tam, kde to stát nebo jiné instituce nedokážou. A dnes vidíme, že se naše důvěra mnohonásobně vyplatila, pomoc, kterou poskytují lidem je reálná a přichází v nejdůležitější okamžiky a předchází tak zbytečnému utrpení lidí, kteří procházejí tak těžkým obdobím onkologických onemocnění. Těšíme se na to, co ještě všechno spolu Marie a Tibor dokážou a budeme v jejich podpoře pokračovat.

Martin Jotov

Když jsem slyšel poprvé tragický příběh od Abelových, tak to bylo jako tisíc jiných, které denně slýcháváme ze všech stran. Emoce jako zármutek, lítost nebo otázky “proč zrovna on” nebo jaký má vůbec život smysl - to by napadlo snad každého. Přes všechnu tu bolest ale Abelovi nesložili ruce do klína, ale začali pomáhat ostatním a všechen svůj čas a lásku věnují těm, kteří se také ocitli v těžkých životních situacích. Měl jsem tu čest poznat Marii i Tibora osobně. Láska, porozumění a ochota pomoci druhým z nich sálají na sto honů. Rozdali by se pro jiné. Ale kromě jiného dělají svoji práci efektivně, takže jejich pomoc má ten největší možný dopad. To nejmenší, co jsem pro ně mohl udělat je přispět na chod jejich nadace. A udělám to znovu.

Pavel Pola

zkušenosti klientů

Na soutoku řek Svatava a Ohře, v Karlovarském kraji leží město Sokolov. Zde žije v bytě tříčlenná rodina paní Jany (*1996). Jana je aktuálně studentkou vysoké školy, kde studuje obor Etika v sociální práci a když může, velmi ráda plave. Její muž, pan Zdeněk, pracuje na pozici řezání a dokončovací práce se sklem, má rád fotbal a miluje kulturu. Od roku 2021 do rodiny přibyl syn Kubík, s kterým je nyní paní Jana na mateřské dovolené.

Do května letošního roku zvládala Jana zkombinovat jak péči o syna, tak studium na vysoké škole. Nyní se ale situace změnila. Diagnostikovali jí onkologické onemocnění – angiosarkom srdce. Paní Jana nám k tomu napsala více: „Kvůli zjištěné diagnóze jsem dost unavená. V této chvíli je péče o mého půlročního syna dost náročná. Manžel si musel upravit pracovní dobu, aby se o nás mohl starat. Také jsem musela přerušit studium, protože v tuto chvíli nejsem schopna dojíždět za studiem. Velmi mi pomáhají moji a přítelovo rodiče. Každý týden docházím na chemoterapie a jsme ráda, že je mám blízko bydliště a můžu tak být se svou rodinou. To oni mi dávají sílu a motivaci bojovat. Příspěvek od Dobrého anděla bych ráda využila na zlepšení naší momentální situace. Kvůli úpravě manželovo pracovní doby jsme přišli o finance, s kterými jsme počítali. Dále bychom příspěvky rádi využili na péči o syna, na jeho kroužek plavání a pomůcky k jeho rozvoji. Určitě bych moc ráda část příspěvků využila pro sebe na úhradu nějaké relaxace, třeba jen výlet do přírody nebo do kina. Určitě se nám příspěvky budou hodit i na zaplacení nákladů na dojíždění za lékaři.

Nikdy bych nečekala, že budu stát na druhé straně, a to na straně žadatele o příspěvek. Vždy jsem se snažila pomáhat finančně. Ti, kdo pomáhají, jsou skvělí a v mých očích hrdinové. Celá situace je pro mě těžká. Jsem sociální pracovnice, která by měla lidem pomáhat a teď ostatní pomáhají mě. Jsem šťastná a pyšná na svou rodinu a přátele, kteří nám pomáhají. Nevím, jak bychom to bez nich s manželem a s Kubíčkem zvládli. Jim patří náš velký dík. Na závěr bych ještě chtěla dodat, jak si vážím vaší práce a je ohromující, kolika lidem jste pomohli a pomáháte. Moc si vás vážím."

Jana Lieblová

Od roku 2018 se léčím z již třetího onkologického onemocnění a tuto léčbu doprovázejí další vážné zdravotní problémy. Z výše uvedených důvodů nemohu pracovat. Do důchodu mi chybí několik let a přes obrovskou snahu organizace Amelie jsem propadla sociálním systémem. Neúspěšné žádosti o příspěvek na bydlení, hmotnou nouzi, zmírnění tvrdosti zákona a Veřejnému ochránci práv způsobily, že jsem bez jakýchkoli finančních prostředků. Amelie mě odkázala na NF Úsměv nejen pro Kryštofa.

Pan Abel mne okamžitě kontaktoval a moc pomohl. Mimo jiné mi začal vyplácet měsíční finanční příspěvek. Vřelý dík patří i paní Abelové. Oba mi pomáhají vyrovnat se se smrtí  mého syna i vnuka. Vždy od nich odcházím spokojená, klidná a hlavně potěšená tím, že stále existují dobří lidé, kterým není lhostejný těžký osud jiných lidí. Patří jim velké poděkování.

Jana Martínková