Jak pečovat o své tělo v průběhu léčby?

Péče o své tělo je součástí života každého z nás. Obzvláště v průběhu léčby onkologického onemocnění. Denně nás ovlivňuje mnoho faktorů, které mají pozitivní i negativní vliv na naše zdraví. Pojďme se podívat, jaké to jsou.

Pomáháme ostatním k úsměvu

Prostředí okolo nás

Okolní prostředí nás ovlivňuje všechny. Ať už je jakékoliv. Podle Světové zdravotnické organizace se na vzniku všech onkologických onemocnění podílí znečištění ovzduší, vody a půdy karcinogenními látkami z 1-4 % . Proto by ani zdravému člověku nemělo být lhostejné, v jakém prostředí tráví svůj čas

Stresující situace

Nevědomky se občas dostáváme do situací, které nás postupem času mohou začít trápit, ničit nebo stresově vysávat. A tím si zaděláváme na problém. Stres je totiž jedním z vlivů, které mají velký dopad na náš zdravotní stav.

Poslouchejte své tělo

Pokud bychom dlouhodobě nevěnovali pozornost tomu, co se nám naše tělo snaží říct, koledujeme si o potíže. První problémy se mohou začít projevovat například zablokovanou páteří nebo bolestmi žaludku. Nepodceňujte je a poslechněte varování svého těla. I tak „malé” problémy mohou přerůst v onkologické onemocnění.

To samé platí i o psychické stránce. Partnerské problémy, stresující zaměstnání, toxické okolní prostředí, nekvalitní strava, nebo třeba velká zátěž ve sportu mohou být také příčinou onkologického onemocnění.

Jakmile už k diagnostikování nádorového onemocnění dojde, je vše výše popsané důležité dvojnásob. Onkologický pacient – ať už v léčbě nebo po ní – by měl být obezřetný. Organismus nemá 100% funkční imunitní systém, fyzické tělo může být zesláblé po léčbě a některé tělesné pochody ještě zdaleka nemusejí být ve formě.

Zdravá a vyvážená strava

Základem posílení vašeho těla je vyvážená strava plná vitamínů a minerálů s minimem průmyslově zpracovaných potravin. Čerstvé ovoce a zelenina, ideálně z lokálních zdrojů, by ve vašem jídelníčku měly být často.

Každý zdravotní problém má svá specifika. Stejně tak každý z nás je originál a snáší léčbu a rekonvalescenci jiným způsobem. V průběhu i po skončení léčby může přetrvávat nechutenství k oblíbeným potravinám a nauzea (pocit nevolnosti, nutkání na zvracení). Proto je vždy lepší svěřit se do rukou odborníka neboli výživového poradce.

Odborníky specializovaní na onkologické pacienty najdete na stránkách Společnosti klinické výživy a intenzivní metabolické péče .

Kvalitní pitný režim

Naše tělo je z 60 % složeno z vody. Proto bychom do svého pitného režimu měli zařazovat vodu té nejlepší kvality. Je vědecky prokázáno, že rakovina je nemocí kyselého prostředí, tedy hodnota pH nižší než 7. Stupnice pH má rozsah 0 až 14. Čím je hodnota pH nižší, tím je prostředí kyselejší. Překyselený organismus je náchylný na vznik zánětů a následně i rakoviny.

Vnitřní prostředí lidského těla by mělo být mírně zásaditého charakteru. Hodnota lidské krve by se měla pohybovat mezi 7,36 až 7,44 pH. Doporučujeme proto během léčby i po ní pít dostatečné množství vody se zvýšenou hodnotou pH pro zlepšení celkového pH vašeho těla.

Pozor na kouření a alkohol

Mezi látky, které mají největší podíl na vznik nádorového onemocnění, patří rozhodně kouření a alkohol. Možná je to nošení dříví do lesa, ale je třeba si to připomínat.

Tyto návykové látky výrazně snižují imunitu ještě před vznikem onemocnění. Podílejí se na rychlejším stárnutí organismu a mají devastující vliv na játra, plíce a celý kardiovaskulární systém.

Pravidelný a kvalitní spánek

Důležitou prevencí i součástí v průběhu léčby je spánek. Pravidelný spánkový režim, klidné a příjemné prostředí a časový odstup od posledního jídla přispívá dobrému odpočinku. Spánek je kouzelník.

Pohyb na čerstvém vzduchu

Vašemu organismu prospěje, když ho budete v průběhu léčby mírně zatěžovat. A to i po skončení léčby. Pobyt na čerstvém vzduchu, hluboké aktivní nádechy nebo pobyt v přírodě dokážou zázraky.

Pravidelná fyzická aktivita má blahodárný vliv na zvýšení kvality života všech věkových skupin. Pohyb napomáhá správnému okysličení celého organismu, procesu trávení a fungování tlustého střeva. Není tajemstvím, že nedostatek pohybu a fyzické aktivity zpomaluje a komplikuje vyprazdňování.

Doporučujeme vyzkoušet lehkou jógu pod vedením zkušeného lektora. Na webu Jóga Bedřichov můžete využít možnost online lekcí pro onkologické pacienty za zvýhodněnou cenu.

Procházky, relaxace, rekondiční pobyty

Lehké procházky do přírody, pobyt na čerstvém vzduchu nebo jakákoliv bezpečná forma aktivního odpočinku se počítá. Ti, kteří mají omezenou hybnost, mohou vyzkoušet cvičení a protahování třeba u otevřeného okna. Samozřejmě dle svých možností.

Například organizace Liga proti rakovině nabízí možnost využití rekondičních pobytů pro onkologické pacienty.

Máte zájem nebo potřebujete
naše osobní poradenství?

Zanechte nám svůj dotaz nebo prosbu o kontakt a my Vám nejpozději následující pracovní den odpovíme. Naše služby poskytujeme zdarma.